17 kwietnia 2020 r. przy pomniku T. Kościuszki w Warszawie

17 kwietnia 2020 r. przy pomniku Tadeusza Kościuszki w Warszawie

226 lat temu opodal pomnika Tadeusza Kościuszki na Placu Żelaznej Bramy w Warszawie odbyła się pierwsza potyczka Insurekcji Warszawskiej. O godz. 3.30 z pobliskich koszar mirowskich oddział ułanów zwanych mirowskimi pod dowództwem rotmistrza Kosmowskiego zaatakował placówkę rosyjską stojącą przy Żelaznej Bramie. Zdobyto działo i rozgromiono jego obrońców. Godzinę później wybuchło powstanie w całym mieście. Mimo, że garnizon rosyjski liczył 7500 został zaatakowany przez  spiskowców, głównie rzemieślników oraz nielicznych żołnierzy polskich.

W czasie dwudniowych walk powstańcy pokonali garnizon rosyjski, poległo ok. 2000 żołnierzy rosyjskich, ok.2400 dostało się do niewoli, zdobyto 28 dział, 2143 karabiny i 3005 pałaszy, kasy wojskowe i liczne magazyny.

Straty polskie były także niemałe, poległo 700 osób, a 1400 zostało rannych. 

Od roku 1998 co roku, głównie z inicjatywy Polskiej Fundacji Kościuszkowskiej są urządzane obchody zwycięskiej Insurekcji Warszawskiej. Obchody te przyczyniły się walnie od budowy pomnika Tadeusza Kościuszki w Warszawie.

Na obchody te przybywały delegacje z miejscowości związanych z tradycją kościuszkowską, z Maciejowic, Racławic, Krakowa, Szczekocin, Połańca, a także delegacje z Białorusi a także delegacje cechów rzemieślniczych z Warszawy i Mazowsza. Co roku też towarzyszyła asysta wojskowa z jednostek noszących imię Tadeusza Kościuszki, najpierw Dywizji a ostatnio I Brygady Pancernej z Wesołej.

Bardzo liczne były również delegacje szkół kościuszkowskich z Maciejowic, Stalowej Woli, Dąbrówki, Długosiodła, Sobolewa, Połańca, Racławic, Pruszkowa, Cyganki oraz szkół z Warszawy i wielu innych miejscowości.

Przerwa w obchodach była tylko w roku 2010 – w związku z katastrofą smoleńską oraz w tym roku w związku z ograniczeniami epidemiologicznymi.

Wybraliśmy się dzisiaj o godz. 12.00 pod pomnik T. Kościuszki aby niewielką dwuosobową delegacją pokłonić się Naczelnikowi.

Pod pomnikiem leżała już wiązanka od Prezydenta M. St. Warszawy Rafała Trzaskowskiego.

Jak w tym dniu wyglądał pomnik, utrwaliliśmy na zdjęciach wraz z dywanem niezapominajek, które zakwitły na pobliskim trawniku.

Pomnik T. Kościuszki w Warszawie
Prezes Polskiej Fundacji Kościuszkowskiej – Leszek Marek Krześniak
Historyk Krzysztof Jabłonka, redaktor Radia Wnet
Wiązanka od Prezydenta M.St. Warszawa Rafała Trzaskowskiego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *