Home
Racławice PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
Niedziela, 22 Maj 2011 21:14
W galerii zostały umieszczone zdjęcia z obchodów i inscenizacji w Racławicach w dniu 14.05.2011. Zapraszamy do obejrzenia.
 
Połaniec PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
Piątek, 13 Maj 2011 10:42

W dniu 7 maja br. w Połańcu odbył się III Zjazd Środowisk Kościuszkowskich.

W czasie spotkania odznaką „Godny Patrona” przyznaną przez Kapitułę tej odznaki przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 im. T. Kościuszki w Stalowej Woli został uhonorowany Prezes Towarzystwa Kościuszkowskiego w Połańcu – Radosław Matusiewicz.

W czasie spotkania przedstawiciele stowarzyszeń kościuszkowskich mówili o organizowanych i planowanych imprezach.

Zostały także zaprezentowane fotogramy Leszka Marka Krześniaka, poświecone uroczystości odsłonięcia pomnika Tadeusza Kościuszki w Warszawie w dniu 16.11.2010.

 

 

Zmieniony ( Piątek, 13 Maj 2011 11:40 )
 
Rekonstrukcja PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
Piątek, 13 Maj 2011 08:53

W dniu 14 maja w odbędzie się rekonstrucja „Bitwy Racławickiej”

w Janowiczkach pod pomnikiem Bartosza Głowackiego.

Imprezie towarzyszyć będą:

- Zlot Kawalerów Orderu Virtuti Militari

- Bieg Kościuszkowski

- Wystaw Makiety Bitwy pod Racławicami

( Dom Parafialny w Racławicach)

 
Zaproszenie PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
Wtorek, 29 Marzec 2011 15:35
Uroczyste Obchody

217 rocznicy Insurekcji Warszawskiej,

w dniu 16 kwietnia 20011 o godz. 11.00 (sobota)

w Warszawie przy Placu Żelaznej Bramy

Obchody pod patronatem Premiera Waldemara Pawlaka

Program:

11.00 Powitanie gości

Rys historyczny Insurekcji Warszawskiej

Przemówienia okolicznościowe

Złożenie kwiatów po Pomnikiem T. Kościuszki

Koncert orkiestry Ochotniczych Straży Pożarnych

i występy artystyczne

13.15 Spotkanie młodzieży i delegacji szkół

w ramach Federacji Szkół Kościuszkowskich

(Centralna Biblioteka Rolnicza, ul. Krakowskie Przedmieście 66)

- Finał Konkursu Recytatorskiego

- Wystawy obrazów o tematyce kościuszkowskiej

` (Grażyna Kostawska, Piotr Szałkowski, Siergiej I. Kazak,)

- Wystawa fotogramów

- Promocja książek: „Warszawa 1794”,

„Legenda literacka Tadeusza Kościuszki”,

„Dokąd tak śpieszysz, Panie Generale”

 
265 rocznica urodzin T. Kościuszki PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
Niedziela, 06 Luty 2011 17:02

Obchody 265 rocznicy urodzin Tadeusza Kościuszki w Mereczowszczyźnie i Warszawie

   4 lutego w 265 rocznicę urodzin Tadeusza Kościuszki w Mereczowszczyźnie na Białorusi odbyły się uroczyste obchody. Przy pamiątkowym kamieniu przed odbudowanym drewnianym dworkiem uroczyście złożyły kwiaty delegacje: władz Obwodu Brzeskiego i rejonu Iwacewiczowskiego, przedstawiciele ambasad Polski, Szwajcarii, USA, Polskiej Fundacji Kościuszkowskiej, szkół im. T. Kościuszki ze Stalowej Woli i Długosiodła, Bractwa Kurkowego z Terespola, Związku Polaków na Białorusi, Polskiej Macierzy Szkolnej na Białorusi, Społecznego Stowarzyszenia im. T. Kościuszki w Brześciu, organizacji społecznych i kulturalnych z Białorusi oraz delegacje mieszkańców pobliskich miejscowości.

   W krótkiej wzruszającej inscenizacji przedstawiono scenki z pierwszych lat życia Tadeusza Kościuszki. W przemówieniu które wygłosił wice gubernator Obwodu Brzeskiego Leonid Cuprik podkreślił, że Tadeusz Kościuszko, bojownik o wolność i niepodległość wielu narodów, jest także wzorem dla młodego państwa białoruskiego i od kilku lat został przyjęty do panteonu bohaterów narodowych Białorusi.

   Muzeum T. Kościuszki, które mieści się w odbudowym w 2004 r. dworku, należy do najczęściej odwiedzanych na Białorusi, w ciągu 6 lat istnienia zwiedziło go ponad 75 tys. turystów w tym wielu zagranicznych z całego niemal świata. Ekspozycja muzealna rozwija się i co roku widać korzystne jej zmiany. Przybyli goście podarowali kolejne dary dla Muzeum.

Przedstawiciele Polskiej Fundacji Kościuszkowskiej i szkół kościuszkowskich poinformowali o odsłonięciu w ub. roku pomników Tadeusza Kościuszki w Stalowej Woli (9.04.2010), odremontowanego pomnika w Długosiodle (29.10.2010) i w Warszawie (16.11.2010). Harcerze z drużyny przy szkole polskiej w Brześciu wyrecytowali kilka wierszy Marii Konopnickiej poświęconych Tadeuszowi Kościuszce i insurekcji, które zostały przetłumaczone na język białoruski i niebawem zostaną wydane.

   Opodal dworku Kościuszki w Mereczowszczyźnie trwają prace przy odbudowie, spalonego przez partyzantów w czasie II wojny światowej, pałacu Pusłowskich, który po zakończeniu remontu będzie razem z dworkiem, tworzyć kompleks pałacowo-parkowy i służyć celom kulturalnym i turystycznym.

   W przeddzień urodzin T. Kościuszki w Siechowiczach w pobliżu Brześcia, w budynku dawnej szkoły wzniesionym na miejscu dworku rodziny Kościuszków, została zainicjowana praca nowopowstającego muzeum, zaprezentowano ekspozycję z dziejów bohatera.

   4 lutego w samo południe, przy odsłoniętym przy placu Żelaznej Bramy w listopadzie ub.r. pomniku Tadeusza Kościuszki z inicjatywy Stowarzyszenia Budowy Pomnika, Polskiej Fundacji Kościuszkowskiej i Centralnej Biblioteki Rolniczej odbyło się uroczyste złożenie kwiatów z okazji 265 rocznicy urodzin Naczelnika. W uroczystościach uczestniczyły delegacje wojska, władz miasta, orkiestra wojskowa, szkół kościuszkowskich z Warszawy, organizacji społecznych.

                                                    Leszek Marek Krześniak

 

Zmieniony ( Niedziela, 06 Luty 2011 17:09 )
 
Więcej artykułów…
<< Początek < Poprzednia 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 Następna > Ostatnie >>

Strona 30 z 35

Valid XHTML 1.0 Transitional Valid CSS 2.0