Home
265 rocznica urodzin T. Kościuszki PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
Niedziela, 06 Luty 2011 17:02

Obchody 265 rocznicy urodzin Tadeusza Kościuszki w Mereczowszczyźnie i Warszawie

   4 lutego w 265 rocznicę urodzin Tadeusza Kościuszki w Mereczowszczyźnie na Białorusi odbyły się uroczyste obchody. Przy pamiątkowym kamieniu przed odbudowanym drewnianym dworkiem uroczyście złożyły kwiaty delegacje: władz Obwodu Brzeskiego i rejonu Iwacewiczowskiego, przedstawiciele ambasad Polski, Szwajcarii, USA, Polskiej Fundacji Kościuszkowskiej, szkół im. T. Kościuszki ze Stalowej Woli i Długosiodła, Bractwa Kurkowego z Terespola, Związku Polaków na Białorusi, Polskiej Macierzy Szkolnej na Białorusi, Społecznego Stowarzyszenia im. T. Kościuszki w Brześciu, organizacji społecznych i kulturalnych z Białorusi oraz delegacje mieszkańców pobliskich miejscowości.

   W krótkiej wzruszającej inscenizacji przedstawiono scenki z pierwszych lat życia Tadeusza Kościuszki. W przemówieniu które wygłosił wice gubernator Obwodu Brzeskiego Leonid Cuprik podkreślił, że Tadeusz Kościuszko, bojownik o wolność i niepodległość wielu narodów, jest także wzorem dla młodego państwa białoruskiego i od kilku lat został przyjęty do panteonu bohaterów narodowych Białorusi.

   Muzeum T. Kościuszki, które mieści się w odbudowym w 2004 r. dworku, należy do najczęściej odwiedzanych na Białorusi, w ciągu 6 lat istnienia zwiedziło go ponad 75 tys. turystów w tym wielu zagranicznych z całego niemal świata. Ekspozycja muzealna rozwija się i co roku widać korzystne jej zmiany. Przybyli goście podarowali kolejne dary dla Muzeum.

Przedstawiciele Polskiej Fundacji Kościuszkowskiej i szkół kościuszkowskich poinformowali o odsłonięciu w ub. roku pomników Tadeusza Kościuszki w Stalowej Woli (9.04.2010), odremontowanego pomnika w Długosiodle (29.10.2010) i w Warszawie (16.11.2010). Harcerze z drużyny przy szkole polskiej w Brześciu wyrecytowali kilka wierszy Marii Konopnickiej poświęconych Tadeuszowi Kościuszce i insurekcji, które zostały przetłumaczone na język białoruski i niebawem zostaną wydane.

   Opodal dworku Kościuszki w Mereczowszczyźnie trwają prace przy odbudowie, spalonego przez partyzantów w czasie II wojny światowej, pałacu Pusłowskich, który po zakończeniu remontu będzie razem z dworkiem, tworzyć kompleks pałacowo-parkowy i służyć celom kulturalnym i turystycznym.

   W przeddzień urodzin T. Kościuszki w Siechowiczach w pobliżu Brześcia, w budynku dawnej szkoły wzniesionym na miejscu dworku rodziny Kościuszków, została zainicjowana praca nowopowstającego muzeum, zaprezentowano ekspozycję z dziejów bohatera.

   4 lutego w samo południe, przy odsłoniętym przy placu Żelaznej Bramy w listopadzie ub.r. pomniku Tadeusza Kościuszki z inicjatywy Stowarzyszenia Budowy Pomnika, Polskiej Fundacji Kościuszkowskiej i Centralnej Biblioteki Rolniczej odbyło się uroczyste złożenie kwiatów z okazji 265 rocznicy urodzin Naczelnika. W uroczystościach uczestniczyły delegacje wojska, władz miasta, orkiestra wojskowa, szkół kościuszkowskich z Warszawy, organizacji społecznych.

                                                    Leszek Marek Krześniak

 

Zmieniony ( Niedziela, 06 Luty 2011 17:09 )
 
O pomniku Kościuszki po niemiecku PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
Sobota, 27 Listopad 2010 17:31

O pomniku T. Kosciuszki w Warszawie, który został odsłonięty w dniu 16 listopada 2010 r. po niemiecku można przeczytać na stronie www.geowis.de

Polecamy

 
Pomnik T. Kościuszki PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
Wtorek, 26 Październik 2010 19:10

Uroczystość odsłonięcia pomnika Tadeusza Kościuszki w Warszawie odbędzie się w dniu 16 listopada (wtorek) o godz. 11.00 na Placu Żelaznej Bramy, przed pałacem Lubomirskich.

 
Budowa Pommnika w Warszawie PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
Środa, 18 Sierpień 2010 08:51

BUDOWA POMNIKA TADEUSZA KOŚCIUSZKI W WARSZAWIE

Na Placu Żelaznej Bramy, przed Pałacem Lubomirskich rozpoczęły się prace budowlane

związane z wzniesieniem pomnika T. Kościuszki.

Odlew pomnika jest gotowy i  czeka już w odlewni w Gliwicach.

Postument pomnika wykonuje  firma PIAST z Jastrzębia.

31 sierpnia - rozpoczęto budowę fundamentów pod pomnika

 

Zmieniony ( Środa, 01 Wrzesień 2010 12:33 )
 
AKT EREKCYJNY POMNIKA T.KOŚCIUSZKI PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
Niedziela, 19 Wrzesień 2010 20:27

Zaproszenie

W dniu 27 września o godz. 13.00 na Placu Żelaznej Bramy przed Pałacem Lubomirskich w Warszawie, odbędzie się wmurowanie aktu erekcyjnego Pomnika Tadeusza Kościuszki.

Odsłonięcie pomnika jest planowane na 10 listopada br.

Serdecznie zapraszamy przedstawicieli środowisk związanych z tradycją kościuszkowską.

 
Więcej artykułów…
<< Początek < Poprzednia 31 32 33 34 35 Następna > Ostatnie >>

Strona 31 z 35

Valid XHTML 1.0 Transitional Valid CSS 2.0