Home
Dokąd tak śpieszysz, Panie Generale PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
Poniedziałek, 15 Czerwiec 2009 07:00

 

Zmieniony ( Wtorek, 16 Czerwiec 2009 07:06 )
 
Szczekociny PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
Niedziela, 07 Czerwiec 2009 20:26

   5 czerwca 2009 r. w przeddzień 215 rocznicy bitwy pod Szczekocinami odbyło się uroczyste złożenie kwiatów pod pomnikiem T. Kościuszki na rynku w Szczekocinach. Obchody te zorganizowane zostały przez Towarzystwo Kulturalne im. T. Kościuszki w Szczekocinach. W uroczystości składania kwiatów wzięły udział przedstawiciele władz lokalnych i delegacje trzech powiatów: zawierciańskiego, jędrzejowskiego i włoszczowskiego, delegacje szkół kościuszkowskich ze Szczekocin oraz Zespołu Szkół Nr 2 im. T. Kościuszki ze Stalowej Woli, z klasy wojskowej – 5 dziewcząt w mundurach wojskowych. W obchodach wziął udział prezes Polskiej Fundacji Kościuszkowskiej, który na wręczył pamiątkowy dyplom Czesławowi Orlińskiemu, prezesowi Towarzystwa Kulturalnego im. T. Kościuszki.
Obchody te odbyły się przy asyście współczesnego pojazdu bojowego - Rosomak.
   Z mogiły kosynierów we wsi Wywła koło Słupi uroczyście pobrano do urny ziemię z przeznaczeniem dla Komitetu Kopca Kościuszki w  Krakowie, gdzie postanowiono zgromadzić ziemię ze wszystkich pobojowisk insurekcji kościuszkowskiej i miejsc bitew, w których brał udział Tadeusz Kościuszko.
Podpisano stosowny protokół. W tym dniu w okolicach Szczekocin odbywał się VIII rajd kościuszkowski i uczestnicy tego rajdu byli świadkami uroczystego pobrania ziemi z pobojowiska. Urnę z ziemią uroczyście przekazano Prezesowi Komitetu Kopca Kościuszki dr Mieczysławowi Rokoszowi na imprezie kończącej rajd.    
Zapraszamy do galerii zdjęć, gdzie umieszczono zdjęcia z obchodów w Szczekocinach.

 
Zaproszenie na promocję PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
Piątek, 08 Maj 2009 06:20

Zaproszenie

22 maja 2009 o godz. 18.00

w Galerii AD-HOC Domu Kultury „ARSUS” przy ul. Traktorzystów 14 w Ursusie, odbędzie się promocja książki Leszka Marka Krześniaka „Dokąd tak śpieszysz, Panie Generale” poematu o bitwie maciejowickiej, której towarzyszy wystawa grafik Piotra Szałkowskiego, autora ilustracji do poematu.
Wstęp wolny.

 
215 ROCZNICA INSUREKCJI WARSZAWSKIEJ PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
Wtorek, 17 Marzec 2009 22:57

18 kwietnia w Warszawie odbędą się obchody uroczyste obchody 215 rocznicy Insurekcji Warszawskiej.

 Organizatorem Obchodów jest Polska Fundacja Kościuszkowska i Stowarzyszenie Budowy Pomnika Tadeusza Kościuszki w Warszawie.

Program:

10.00 Uroczysta Msza Św. w Katedrze Polowej Wojska Polskiego przy ul. Długiej 13/15

11.00 Przemarsz ulicami Długą, Freta, Rynek Starego Miasta, Świętojańska na Plac Zamkowy.

11.15 – 11.40 delegacje złożą wiązanki kwiatów przed urną z sercem Tadeusza Kościuszki w Zamku Królewskim

Przed Zamkiem odbędzie się krótki koncert melodii wojskowych.

 12.00 Złożenie kwiatów przed pomnikiem Jana Kilińskiego

13.30 Sesja naukowa „Spotkanie historyków w 215 rocznicę Insurekcji Kościuszkowskiej” w Muzeum Niepodległości.

 Wystawa obrazów Grażyny Kostawskiej i Piotra Szałkowskiego.

 

 

 wystawa

 

Wystawa fotografii Stefana Dmochowskiego w Domu Rzemiosła przy ulicy Miodowej 14.

 

Serdecznie zapraszamy delegacje środowisk kościuszkowskich, szkół noszących imię T. Kościuszki i innych bohaterów Insurekcji, miłośników historii i wszystkich zainteresowanych historią.

 Kontakt: tel./fax 022-625-49-77,

 E-mail:  Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.      Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.  

Zmieniony ( Sobota, 11 Kwiecień 2009 09:46 )
 
Sukmana z Racławic dla Muzeum T. Kościuszki w Mereczowszczyznie na Białorus PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
Czwartek, 02 Kwiecień 2009 21:22

 Sukmana z Racławic dla Muzeum T. Kościuszki w Mereczowszczyznie na Białorusi

4 lutego br. w 263 rocznicę urodzin Tadeusza Kościuszki delegacja Polskiej Fundacji Kościuszkowskiej odwiedziła miejsca historyczne na ziemi rodzinnej Tadeusza Kościuszki.

 

W Siechnowiczach, miejscowości niedaleko Brześcia na Białorusi, przed pomnikiem znajdującym się przed budynkiem dawnej szkoły, który stoi na miejscu dawnego dworku rodziny Kościuszków, złożyli kwiaty przedstawiciele władz lokalnych i uczestnicy wyjazdu z Polski. Po likwidacji szkoły z powodu zbyt małej liczby dzieci w tej i sąsiednich miejscowościach, władze kulturalne Obwodu Brzeskiego podjęły decyzję o utworzeniu w najbliższym czasie muzeum rodziny Kościuszków. Zachowały się tu stare drzewa sadzone ręką i według planów nakreślonych przez Tadeusza Kościuszkę.


W południe w Mereczowszczyźnie, przy kamieniu pamiątkowym przed zrekonstruowanym dworkiem, uroczyście złożono kwiaty. Na uroczystość tę przybył przedstawiciel ambasady USA w Mińsku, Pan Miller, Konsul Generalny RP w Brześciu, Jarosław Książek, delegacja Polskiej Fundacji Kościuszkowskiej w skład której wchodzili działacze kościuszkowscy z Warszawy, Maciejowic, Wandowa k. Kwidzyna, Łodzi oraz delegacja Zespołu Szkół im. T. Kościuszki w Stalowej Woli. Liczne też były delegacje działaczy kulturalnych na Białorusi.


W zrekonstruowanym dworku, który stoi na fundamentach dworku w którym urodził się Tadeusz Kościuszko, a dziś znajduje się jedno z najbardziej uczęszczanych na Białorusi muzeów, po obejrzeniu ekspozycji, wygłosili  przemówienia przedstawiciele ambasady USA z Mińska, Konsul RP w Brześciu Jarosław Książek i prezes Polskiej Fundacji Kościuszkowskiej. Na ręce dyrektor muzeum zostały przekazane dary a przede wszystkim sukmana z Racławic. Taką sukmanę po zwycięskiej bitwie w dniu 4 kwietnia 1794 r.  głównodowdzacy w tej bitwie Tadeusz Kościuszko założył dla podkreślenia zasług oddziału kosynierów. I chociaż w sukmanie tej Kościuszko wystąpił przez niespełna pół godziny to w ikonografii, która powstała zwłaszcza w setną rocznicę tego zwycięstwa, Kościuszko jest przedstawiany także w czasie bitwy. W takim jest stroju na obrazach Matejki i na Panoramie Racławickiej. Sukmanę tę na krótką chwile wdział Leonid Niestarczuk, konserwator zabytków obwodu brzeskiego i jednocześnie prezes Stowarzyszenia im. T Kościuszki w Brześciu, który ma wielkie zasługi dla odbudowy dworku. Sukmana dla Muzeum w Mereczowszczyźnie została podarowana przez Eugeniusza Skoczenia prezesa Racławickiego Towarzystwa Kulturalnego.


Kolejnym darem dla muzeum była ceramiczna podobizna Kościuszki w czapce wolności, wykonana prze artystę w Warszawy, Piotra Szałkowskiego, który ma na swoim koncie wiele współczesnych obrazów przedstawiających sceny i Insurekcji i którego portret Tadeusza Kościuszki  znajduje się na poczesnym miejscu w ekspozycji muzealnej.

Dyrektor Zespołu Szkół ze Stalowej Woli udekorował dwoje działaczy kulturalnych z Białorusi , Leonida Niestarczuka i Galinę Kryniec pięknymi odznakami z podobizna Kościuszki i napisem „Godny Patrona”.


Po zakończeniu uroczystości uczestnicy wyjazdu przeszli do znajdującego się w niedalekiej odległości od dworku spalonego w 1944 r. pałacu Pudłowskich. Od roku trwają tu prace związane z odbudową tej ogromnej liczącej ponad sto komnat budowli. Nawet w czasie łagodnej tegorocznej zimy widać było robotników i znaczny postęp prac. Po odbudowie pałac ten wraz z dworkiem będą stanowić jeden kompleks historyczny muzealny i turystyczny.

 

            Leszek Marek Krześniak

 

 
<< Początek < Poprzednia 31 32 33 34 35 36 37 38 Następna > Ostatnie >>

Strona 37 z 38

Valid XHTML 1.0 Transitional Valid CSS 2.0