Sukmana z Racławic dla Muzeum T. Kościuszki w Mereczowszczyznie na Białorus

 Sukmana z Racławic dla Muzeum T. Kościuszki w Mereczowszczyznie na Białorusi

4 lutego br. w 263 rocznicę urodzin Tadeusza Kościuszki delegacja Polskiej Fundacji Kościuszkowskiej odwiedziła miejsca historyczne na ziemi rodzinnej Tadeusza Kościuszki.

 

W Siechnowiczach, miejscowości niedaleko Brześcia na Białorusi, przed pomnikiem znajdującym się przed budynkiem dawnej szkoły, który stoi na miejscu dawnego dworku rodziny Kościuszków, złożyli kwiaty przedstawiciele władz lokalnych i uczestnicy wyjazdu z Polski. Po likwidacji szkoły z powodu zbyt małej liczby dzieci w tej i sąsiednich miejscowościach, władze kulturalne Obwodu Brzeskiego podjęły decyzję o utworzeniu w najbliższym czasie muzeum rodziny Kościuszków. Zachowały się tu stare drzewa sadzone ręką i według planów nakreślonych przez Tadeusza Kościuszkę.

W południe w Mereczowszczyźnie, przy kamieniu pamiątkowym przed zrekonstruowanym dworkiem, uroczyście złożono kwiaty. Na uroczystość tę przybył przedstawiciel ambasady USA w Mińsku, Pan Miller, Konsul Generalny RP w Brześciu, Jarosław Książek, delegacja Polskiej Fundacji Kościuszkowskiej w skład której wchodzili działacze kościuszkowscy z Warszawy, Maciejowic, Wandowa k. Kwidzyna, Łodzi oraz delegacja Zespołu Szkół im. T. Kościuszki w Stalowej Woli. Liczne też były delegacje działaczy kulturalnych na Białorusi.

W zrekonstruowanym dworku, który stoi na fundamentach dworku w którym urodził się Tadeusz Kościuszko, a dziś znajduje się jedno z najbardziej uczęszczanych na Białorusi muzeów, po obejrzeniu ekspozycji, wygłosili  przemówienia przedstawiciele ambasady USA z Mińska, Konsul RP w Brześciu Jarosław Książek i prezes Polskiej Fundacji Kościuszkowskiej. Na ręce dyrektor muzeum zostały przekazane dary a przede wszystkim sukmana z Racławic. Taką sukmanę po zwycięskiej bitwie w dniu 4 kwietnia 1794 r.  głównodowdzacy w tej bitwie Tadeusz Kościuszko założył dla podkreślenia zasług oddziału kosynierów. I chociaż w sukmanie tej Kościuszko wystąpił przez niespełna pół godziny to w ikonografii, która powstała zwłaszcza w setną rocznicę tego zwycięstwa, Kościuszko jest przedstawiany także w czasie bitwy. W takim jest stroju na obrazach Matejki i na Panoramie Racławickiej. Sukmanę tę na krótką chwile wdział Leonid Niestarczuk, konserwator zabytków obwodu brzeskiego i jednocześnie prezes Stowarzyszenia im. T Kościuszki w Brześciu, który ma wielkie zasługi dla odbudowy dworku. Sukmana dla Muzeum w Mereczowszczyźnie została podarowana przez Eugeniusza Skoczenia prezesa Racławickiego Towarzystwa Kulturalnego.

Kolejnym darem dla muzeum była ceramiczna podobizna Kościuszki w czapce wolności, wykonana prze artystę w Warszawy, Piotra Szałkowskiego, który ma na swoim koncie wiele współczesnych obrazów przedstawiających sceny i Insurekcji i którego portret Tadeusza Kościuszki  znajduje się na poczesnym miejscu w ekspozycji muzealnej.

Dyrektor Zespołu Szkół ze Stalowej Woli udekorował dwoje działaczy kulturalnych z Białorusi , Leonida Niestarczuka i Galinę Kryniec pięknymi odznakami z podobizna Kościuszki i napisem „Godny Patrona”.

Po zakończeniu uroczystości uczestnicy wyjazdu przeszli do znajdującego się w niedalekiej odległości od dworku spalonego w 1944 r. pałacu Pudłowskich. Od roku trwają tu prace związane z odbudową tej ogromnej liczącej ponad sto komnat budowli. Nawet w czasie łagodnej tegorocznej zimy widać było robotników i znaczny postęp prac. Po odbudowie pałac ten wraz z dworkiem będą stanowić jeden kompleks historyczny muzealny i turystyczny.

 

            Leszek Marek Krześniak

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *