Sukmana z Racławic dla Muzeum T. Kościuszki w Mereczowszczyznie na Białorusi
4 lutego br. w 263 rocznicę urodzin Tadeusza Kościuszki delegacja Polskiej Fundacji Kościuszkowskiej odwiedziła miejsca historyczne na ziemi rodzinnej Tadeusza Kościuszki.
W południe w Mereczowszczyźnie, przy kamieniu pamiątkowym przed zrekonstruowanym dworkiem, uroczyście złożono kwiaty. Na uroczystość tę przybył przedstawiciel ambasady USA w Mińsku, Pan Miller, Konsul Generalny RP w Brześciu, Jarosław Książek, delegacja Polskiej Fundacji Kościuszkowskiej w skład której wchodzili działacze kościuszkowscy z Warszawy, Maciejowic, Wandowa k. Kwidzyna, Łodzi oraz delegacja Zespołu Szkół im. T. Kościuszki w Stalowej Woli. Liczne też były delegacje działaczy kulturalnych na Białorusi.
W zrekonstruowanym dworku, który stoi na fundamentach dworku w którym urodził się Tadeusz Kościuszko, a dziś znajduje się jedno z najbardziej uczęszczanych na Białorusi muzeów, po obejrzeniu ekspozycji, wygłosili przemówienia przedstawiciele ambasady USA z Mińska, Konsul RP w Brześciu Jarosław Książek i prezes Polskiej Fundacji Kościuszkowskiej. Na ręce dyrektor muzeum zostały przekazane dary a przede wszystkim sukmana z Racławic. Taką sukmanę po zwycięskiej bitwie w dniu 4 kwietnia 1794 r. głównodowdzacy w tej bitwie Tadeusz Kościuszko założył dla podkreślenia zasług oddziału kosynierów. I chociaż w sukmanie tej Kościuszko wystąpił przez niespełna pół godziny to w ikonografii, która powstała zwłaszcza w setną rocznicę tego zwycięstwa, Kościuszko jest przedstawiany także w czasie bitwy. W takim jest stroju na obrazach Matejki i na Panoramie Racławickiej. Sukmanę tę na krótką chwile wdział Leonid Niestarczuk, konserwator zabytków obwodu brzeskiego i jednocześnie prezes Stowarzyszenia im. T Kościuszki w Brześciu, który ma wielkie zasługi dla odbudowy dworku. Sukmana dla Muzeum w Mereczowszczyźnie została podarowana przez Eugeniusza Skoczenia prezesa Racławickiego Towarzystwa Kulturalnego.
Kolejnym darem dla muzeum była ceramiczna podobizna Kościuszki w czapce wolności, wykonana prze artystę w Warszawy, Piotra Szałkowskiego, który ma na swoim koncie wiele współczesnych obrazów przedstawiających sceny i Insurekcji i którego portret Tadeusza Kościuszki znajduje się na poczesnym miejscu w ekspozycji muzealnej.
Dyrektor Zespołu Szkół ze Stalowej Woli udekorował dwoje działaczy kulturalnych z Białorusi , Leonida Niestarczuka i Galinę Kryniec pięknymi odznakami z podobizna Kościuszki i napisem „Godny Patrona”.