Pomnik T. Kościuszki w Stalowej Woli

POMNIK KOŚIUSZKI W STALOWEJ WOLI

   9 kwietnia 2010 r. przed budynkiem Zespołu Szkół Nr 2 im. T. Kościuszki, w Stalowej Woli został odsłonięty pomnik patrona szkoły. Pierwowzór pomnika to figura Tadeusza Kościuszki w postawie zwycięskiego wodza z nogą wspartą o armatę i mapą w jednym ręku a szpadą w drugim, która stoi przed Białym Domem w Waszyngtonie, wedłg projektu Antoniego Popiela (1910). Rzeźbę postaci Kościuszki dla Stalowej Woli wykonał artysta rzeźbiarz Wojciech Siek z Krakowa, odlew zaś wykonano w Gliwickich Zakładach Urządzeń Technicznych.

   Przewodniczącym Komitetu Budowy pomnika był starosta powiatu stalowowolskiego Wiesław Siembida. W skład komitetu budowy wchodzili : prof. dr hab. Marian Marek Drozdowski – historyk PAN, Prezes Stowarzyszenia Budowy Pomnika Tadeusza Kościuszki w Warszawie, dr Leszek Marek Krześniak – Prezes Polskiej Fundacji Kościuszkowskiej w Warszawie i Prezes Towarzystwa Miłośników Maciejowic, Longina Ordon – członek Zarządu Stowarzyszenia Budowy Pomnika Tadeusza Kościuszki w Warszawie i Prezes Stowarzyszenia Oświatowego Przyjaciół Szkoły Kościuszkowskiej w Stalowej Woli oraz wicedyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 im. Tadeusza Kościuszki w Stalowej Woli i Włodzimierz Smutek – Dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 im. Tadeusza Kościuszki w Stalowej Woli.

Fundatorami pomnika byli:

Janusz Teper – Prezes Zarządu Elektrownia Stalowa Wola S.A Grupa Turon,

 Zdzisław Molter – Prezes Przedsiębiorstwa Molter Sp. z o. o,

 Łukasz Molter – Wiceprezes Przedsiębiorstwa Molter Sp. z o. o.

 Generali Group z Warszawy

 Uniweels i ATS ze Stalowej Woli

 Lesław Kwitkowski – właściciel firmy MED- BUD w Stalowej Woli

 

Uroczystość odsłonięcia poprzedziła msza św. pod przewodnictwem ks. Krzysztofa Nitkiewicza – Biskupa Sandomierskiego.

Odsłonięcia pomnika dokonali : Wiesław Siembida, Włodzimierz Smutek i Longina Ordon. U stóp pomnika delegacje z miejscowości związanych z życiem i działalnością Tadeusza Kościuszki, złożyli ziemię z pobojowisk insurekcji.

Po odczytaniu apelu poległych i salwie honorowej odbyła się defilada „podhalańczyków” oraz uczniów z klas wojskowych z Zespołu Szkół Nr 2 w Stalowej Woli oraz okolicznościowy spektakl artystyczny w wykonaniu uczniów tej szkoły.

Wśród licznie przybyłych na uroczystości gości z całego kraju był także Radca Kulturalny Ambasady Białorusi Wasil Czernik, delgacje środowisk kościuszkowskich z Krakowa, Warszawy, Racławic, Połańca, Szczekocin,Terespola,  Maciejowic, Wrocławia, przedstawiciele władz wojewódzkich i lokalnych, delegacje szkół im. T. Kościuszki.

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *