Urodziny T. Kościuszki

269 rocznica urodzin Tadeusza Kościuszki na Białorusi


Zdjęcia z uroczystości  zakładka  GALERIA – zapraszamy

 

Jak co roku, 4 lutego (od 250 rocznicy w 1996 r.) w Mereczowszczyźnie na Białorusi odbyły się obchody kolejnej rocznicy urodzin bohatera wielu narodów Tadeusza Kościuszki. Co roku przybywają na te obchody przedstawiciele towarzystw kościuszkowskich  z Polski i Białorusi. W tym roku w składzie delegacji Polskiej Fundacji Kościuszkowskiej byli: prezes Towarzystwa Kościuszkowskiego w Połańcu, Radosław Matusiewicz, 3 osobowa delegacja Zespołu Szkół Nr 2  im. T. Kościuszki w Stalowej Woli z dyrektor Longiną Ordon, 2 osobowa delegacja Publicznej Szkoły Podstawowej im. T. Kościuszki w Długosiodle z dyrektor Urszulą Kmoch, Prezes Oddziału Garwolin – Ludowego Towarzystwa Naukowo-Kulturalnego – Zbigniew Węgrzynek oraz Bożena Sitek – pianistka, która ma w swoim repertuarze utwory skomponowane przez Tadeusza Kościuszkę.
Na obchody urodzin T. Kościuszki w Mereczowszczyźnie przybywają przedstawiciele palcówek dyplomatycznych. W tym roku były delegacje Ambasady USA, Szwajcarii, konsul Federacji Rosyjskiej z Brześcia i Konsul Rzeczypospolitej Polskiej w Brześciu.
W uroczystości złożenia kwiatów przy kamieniu przed odbudowanym dworkiem w Mereczowszczyźnie poza wymienionymi delegacjami udział wzięli przedstawiciele władz Rejonu Iwacewicze, organizacji Polaków na Białorusi – Maria Sulima (Polska Macierz Szkolna), Hanna Paniszewa (Forum Polskich Inicjatyw Lokalnych Brześcia i Obwodu Brzeskiego), delegacja Międzyrejowego Stowarzyszenia Kulturalnego im. T. Kościuszki w Brześciu,
delegacja Bractwa Kurkowego im. Orła Białego w Terespolu, delegacja ukraińskiej diaspory na Białorusi i Białoruskiego Frontu Narodowego.
    W dworku, w którym znajduje się muzeum T. Kościuszki, odbył się koncert utworów z epoki kościuszkowskiej w wykonaniu zespołu z Domu Kultury z Iwacewicz oraz koncert polonezów skomponowanych przez Tadeusza Kościuszkę w wykonaniu artystki Bożeny Sitek z Warszawy.
    Po zwiedzeniu ekspozycji muzealnej, przybyłe delegacje przekazały dary dla Muzeum w Mereczowszczyźnie. Amerykanie przekazali mundur kadeta słynnej Akademii Wojskowej w West Point. Polska Fundacja Kościuszkowska nadała muzeum tytuł i medal „Zasłużony dla Tradycji Kościuszkowskiej” oraz podarowała wydaną w trzech językach polskim, rosyjskim i białoruskim  ze współczesnymi ilustracjami książkę: „Maria Konopnicka o Tadeuszu Kościuszce i Insurekcji – wierszem”  do której esej „Tadeusz Kościuszko w poezji Marii Konopnickiej napisała Longina Ordon oraz płytę „Muzyka dworków polskich” nagraną przez Bożenę Sitek. Każda z delegacji podarowała książki i albumy o tradycji kościuszkowskiej w swojej miejscowości.
    Uroczystości w Mereczowszczyźnie poprzedziła wizyta delegacji Polskiej Fundacji Kościuszkowskiej w szkole w pobliskim Kosowie, gdzie młodzież przedstawiła piękną prezentację o zabytkach Kosowa i Mereczowszczyzny oraz deklamowała po polsku wiersze Marii Konopnickiej o Tadeuszu Kościuszce.

Przy uroczystym obiedzie na zakończenie uroczystości zostały zaprezentowane starania władz miejscowych dla rozwoju tradycji kościuszkowskich oraz omawiano planowane w przyszłym roku obchody okrągłej 270 rocznicy urodzin
T. Kościuszki.
    Na Białorusi w Siechnowiczach niedaleko Brześcia, gdzie znajdował się rodzinny majątek Kościuszków i gdzie powrocie z Ameryki kilka lat gospodarzył generał Tadeusz Kościuszko. Istnieje tu muzeum krajoznawcze, którego znaczną część zajmuje, skromniejsza niż w Mereczowszczyźnie, ekspozycja poświęcona dziejom Kościuszki.
     W czasie pobytu na Białorusi delegacja Polskiej Fundacji Kościuszkowskiej odwiedziła Zaosie, gdzie urodził się Adam Mickiewicz. W zrekonstruowanym dworku i zabudowaniach folwarku znajduje się bardzo ciekawa ekspozycja poświecona życiu i działalności wieszcza. Muzeum Mickiewicza w Nowogródku ma jeszcze bogatszą ekspozycję muzealną. Zatrzymaliśmy się także na brzegiem zamarzniętego o tej porze roku Jeziora Świteź. Wszędzie spotykaliśmy się z życzliwością, a zwłaszcza w czasie spotkań z zespołami artystycznymi w Mirze i Pieskach. Trzeba podkreślić, że wszędzie widać dużo starań dla zachowania zabytków, przyciągnięcia i uatrakcyjnienia pobytu turystów.
 
                Leszek Marek Krześniak

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *