Rocznica

190 rocznica śmierci poety Franciszka Karpińskiego – obchody w Warszawie

26 września 2015 r. w bazylice Św. Krzyża na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie delegacja Polskiej Fundacji Kościuszkowskiej dla uczczenia 190 rocznicy śmierci poety, Franciszka Karpińskiego uroczyście złożyła wiązankę kwiatów pod tablicą pamiątkową znajdująca się w nawie bocznej kościoła.    
Tablica ta według projektu rzeźbiarza Eugeniusza Kozaka z Warszawy została wmurowana w kościele  z inicjatywy Polskiej Fundacji Kościuszkowskiej  w z okazji 175 rocznicy śmierci  poety.
W czasie mszy świętej transmitowanej przez Polskie Radio, sprawujący liturgię ksiądz wspomniał Franciszka Karpińskiego poetę tworzącego w końcu XVIII i na początku XIX w., który był m.in. autorem wydanych drukiem w roku 1792 „Pieśni nabożnych” , które są nadal popularne i śpiewane w kościołach, jak: „Kiedy ranne wstają zorze”, „Wszystkie nasze dzienne sprawy”, kolęda „Bóg się rodzi”. Na rozpoczęcie mszy chór wykonał pieśń „Kiedy ranne wstają zorze”
W składzie delegacji Polskiej Fundacji Kościuszkowskiej był Pan Stefan Wasiukiewicz, który urodził się na dzisiejszej Białorusi i który był inicjatorem restauracji grobu Franciszka Karpińskiego znajdującego się opodal zrujnowanego kościoła w Łyskowie na Białorusi oraz Pani Antonina Wasiukiewicz, która urodziła się na Ukrainie.
Franciszek Karpiński urodził się 4 października 1741 r w Hołoskowie opodal Stanisławowa na Ukrainie, a zmarł 16 września 1825 r, we wsi Chorowszczyzna koło Wołkowyska na Białorusi i został pochowany na cmentarzu przy kościele w Łyskowie..
Franciszek Karpiński był twórcą sentymentalnego nurtu w liryce polskiej. Jego dzieła obejmują: sielanki (Laura i Filon), wiersze miłosne (Do Justyny, Tęskność na wiosnę), dumy, elegie, wiersze patriotyczne, pieśni religijne. Tłumaczył psalmy i Psałterz Dawida, Ogrody Delille’a, Napisał komedię łzawą Czynsz, tragedię Bolesław III, rozprawę O wymowie w prozie albo wierszu i autobiografię Historia mego wieku i ludzi, z którymi żyłem.           
Polska Fundacja Kościuszkowska była także inicjatorem umieszczenia tablicy pamiątkowej poświęconej poecie w kościele w Iwanofrankowsku (d. Stanisławów) na Ukrainie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *