O obchodach 230 rocznicy bitwy pod Szczekocinami
6 czerwca 2024 roku dokładnie 230 lat od pamiętnej bitwy wojsk Insurekcji dowodzonych przez Tadeusza Kościuszkę doszło do bitwy pod Szczekocinami.Chociaż samo pole bitwy znajduje się około 7 km od miasteczka w historii została uwieczniona jego nazwą.
Co roku od 23 lat z rynku, na którym stoi wzniesiony w 1917 roku obelisk na którego szczycie znajduje się popiersie Naczelnika, wyrusza młodzież okolicznych szkół z trzech sąsiadujących powiatów, na rajd „Szlakiem Kosynierów” Organizatorem rajdu jest istniejące tu Towarzystwo Kulturalne im. Tadeusza Kościuszki. W ostatnich latach w organizacji rajdów znaczną pomoc okazują miejscowe władze, obecnie z burmistrzem Jackiem Lipą, pracownicy Miejsko-Gminnego Kultury Domu, Biblioteki i innych stowarzyszeń kulturalnych oraz władze i działacze społeczni sąsiednich gmin. W tym roku w rajdzie wzięło udział ok. 500 uczniów. Na początku uroczystości spod pomnika wzbiło się w niebo kilkanaście białych gołębi pocztowych.
Po przemówieniach okolicznościowych i złożeniu kwiatów oddano salwę kapiszonową z kopii XVIII armaty. Podziękowania Panu Czesławowi Orlińskiemu wieloletniemu Prezesowi Towarzystwa Kulturalnego im. T. Kościuszki i wręczenia pamiątkowego Medalu Pawła Edmunda Strzeleckiego ufundowanego przez Kościuszko Heritage z Australii dokonał prezes Polskiej Fundacji Kościuszkowskiej.
W Szczekocinach w Miejsko-Gminnej Bibliotece zorganizowano Izbę Regionalną, w której zgromadzono bardzo wiele eksponatów z długiej historii miasta i okolic. W ub. roku dyrektor Pani Joanna Bożek była organizatorką inscenizacji historycznej bitwy kościuszkowskiej.
W ratuszu miejskim Pan Jacek Lipa, burmistrz Szczekocin poinformował o zakończeniu procesów związanych z odzyskiwaniem zabytkowego pałacu, w którym w związku z bitwą z 1794 r, przebywał król pruski Fryderyk Wilhelm III a wcześniej także król Stanisław August Poniatowski. Ten piękny barokowo-klasycystyczny pałac wzniesiony w 1780 r. przez wiele lat po II wojnie światowej, służył wielu rodzajom szkół, ale po pożarze przed ponad 20 laty został wykonany tylko częściowy remont i czeka na lepsze czasy, aby urządzić w nim m.in. Muzeum Bitwy pod Szczekocinami. Burmistrz ma nadzieję, że te lepsze czasy już nadeszły.
W oficynie pałacu przez 10 lat mieszkał wraz z rodziną i pisał swoje dzieła historyczne Paweł Jasiennica. Aż się prosi, aby urządzić tu w zachowanym pokoju ekspozycję jego
dzieł.
Na polu bitwy w pobliżu wsi; Przybyszów, Wywła, Rawka i Chebdzie znajdują się trzy kopce : jeden poświęcony Tadeuszowi Kościuszce, w miejscu skąd dowodził bitwą, drugi z tablicą informującą, że tu został ciężko ranny Wojciech Bartos Głowacki, bohaterski kosynier zwycięzca spod Racławic. Trzeci kopiec nosi nazwę Kopca Prusaków i pod nim znajduje się zbiorowa mogiła poległych żołnierzy pruskich.
Na zakończenie rajdu młodzież zaprezentowała wiele scenek historycznych i piosenek związanych z Insurekcją.