Wystawa „Przywódcy Insurekcji Kościuszkowskiej”

8 września 2020 w Muzeum Niepodległosci w Warszawie odbył się wernisaż wystawy portertów autorstwa Hakoba Mikayelyana z cyklu „Przywódcy Insurekcji Kościuszkowskiej”

Wystawa portretów „Przywódcy Insurekcji Kościuszkowskiej”

Na wystawie zaprezentowano portrety 17 przywódców Insurekcji Kościuszkowskiej, zarówno dowódców wojskowych jak i wybitnych przywódców cywilnych. Wystawę otwiera portret Naczelnika Siły Zbrojnej Narodowej gen. Tadeusza Kościuszki, który 24 marca 1794 r. w Krakowie rozpoczął Insurekcję ogłaszając Akt Powstania i składając pamiętną przysięgę na Rynku.

Wszyscy dowódcy wojskowi, prezentowani na wystawie,  brali udział w wojnie w obronie Konstytucji 1791 r., wykazali się męstwem i otrzymali order Virtuti Militari. Noszenie tego orderu zostało zakazane przez Targowicę, a przywrócone w okresie Insurekcji Kościuszkowskiej.

Podobizny wielu tych generałów, były sportretowane i są znane z okresu  Legionów, Księstwa Warszawskiego, Królestwa Polskiego, natomiast na tej wystawie są portrety osób o 20 lat młodszych. Dlatego wiele tych wizerunków może różnić od bardziej znanych i spopularyzowanych portretów malowanych wiele lat po Insurekcji Różnią się także znacznie skromniejszymi mundurami z okresu Insurekcji w porównaniu do mundurów napoleońskich i Królestwa Polskiego.

Poza Tadeuszem Kościuszką, na wystawie prezentowane są portrety generałów:

Antoniego Madalińskiego, Jakuba Jasińskiego, Józefa Zajączka, Józefa Sierakowskiego, Józefa Poniatowskiego, Stanisława Fiszera, Jana Henryka Dąbrowskiego, Karola Otto Kniaziewicza, Tomasza Wawrzeckiego, Michała Kleofasa Ogińskiego, Stanisława Mokronowskiego.

Poza dowódcami wojskowymi ważną rolę w Insurekcji odegrali jej cywilni przywódcy, którzy byli autorami wielu ważnych odezw, rozkazów i uniwersałów. Na wystawie znalazły się portrety:

 Ignacego Potockiego członka Rady Najwyższej Narodowej – szef Wydziału Interesów Zagranicznych, negocjował z Suworowem po rzezi Pragi. Był w niewoli w Petersburgu, uwolniony w roku 1796 ,

 Hugo Kołłątaja członka Rady Najwyższej Narodowej – szefa Wydziału Skarbu, po Insurekcji aresztowany przez Austriaków , więziony w Ołomuńcu, potem twierdzy Josephstadt, uwolniony 10 lutego 1795 r.

Juliana Ursyna Niemcewicza od czerwca 1794 adiutanta i sekretarza Kościuszki, rannego pod Maciejowicami, który razem z Kościuszką trafił do niewoli w Petersburgu, uwolniony w 1796 wyjechał do Ameryki,

Ignacego Wyssogoty Zakrzewskiego, który 16 kwietnia 1792 r.. w wyborach okrzyknięty prezydentem Warszawy, Targowica pozbawiła go tej funkcji.        17 kwietnia 1794 stanął na czele Rady Zastępczej Tymczasowej, potem wchodził w skład Rady Najwyższej Narodowej

Jana Kilińskiego, radnego Warszawy, członka Związku Rewolucyjnego,  który 17 kwietnia 1794 dowodził rzemiosłem  w  czasie Insurekcji Warszawskiej, wchodził w skład Rady Zastępczej Tymczasowej, był radcą w Wydziale Skarbowym, Deputacji Indagacyjnej i Paszportowej potem zastępcą członka Rady Najwyższej Narodowej. 2 lipca 1794 r. mianowany przez Kościuszkę pułkownikiem. Zorganizował 20 Regiment Pieszy Koronny, bronił Warszawę przed Prusakami, aresztowany w Poznaniu przez Prusaków został wydany Rosjanom, więziony w Petersburgu, uwolniony 3 grudnia 1796 r. , zamieszkał w Wilnie, wziął udział w konspiracji o. Faustyna Ciecierskiego, ponownie aresztowany i wywieziony w głąb Rosji. Po powrocie z niewoli od 1798 prowadził warsztat szewski w Warszawie. W czasie Księstwa Warszawskiego był  radnym Warszawy. Zostawił pamiętniki.

Autorem portretów jest Hakob Mikayelyan, malarz z Armenii, który współpracuje z Polską Fundacją Kościuszkowską, a od roku 2017 maluje obrazy o tematyce kościuszkowskiej.

Obrazy na płótnie, olejne w formacie 50×70 cm.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *