276. rocznica urodzin Tadeusza Kościuszki

276 rocznica urodzin Tadeusza Kościuszki

4 lutego 2022 r. w Galerii Brama Bielańska Muzeum Niepodległości w Warszawie, odbyły się obchody 276 rocznicy urodzin Tadeusza Kościuszki, których organizatorami byli: Polska Fundacja Kościuszkowska, Towarzystwo Miłośników Maciejowic i Muzeum Niepodległości. Prezes PFK przedstawił temat: „ Rodowód Kościuszków Siechnowickich” i zaprezentował ostatnio wydaną książkę: prof. dr hab. Mariana Marka Drozdowskiego „ Tadeusz Kościuszko. Szkice biograficzne. Tradycja.” W uroczystości udział wzięła liczna delegacja uczniów LI Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Warszawie -Rembertowie, którzy przybyli wraz z nauczycielami, pomimo trwających właśnie ferii zimowych.

Obchodom tym towarzyszyła wystawa obrazów z I Międzynarodowego Pleneru Malarskiego pt. Śladami Tadeusza Kościuszki nad Wisłą”, który odbył się w sierpniu 2021 w Maciejowicach. Zaprezentowano 30 prac, które namalowało 10 uczestników pleneru. Ponadto na wystawie tej znalazły się grafiki oraz obrazy związane z bitwą maciejowicką autorstwa Piotra Szałkowskiego i ostatnio namalowane obrazy Grażyny Kostawskiej i Zbyszka Jankowskiego z Ośrodka  Kultury Arsus a także portret Tadeusza Kościuszki w sukmanie namalowany przez Hakoba Mikayelyana. Plener malarski był jednym działań, które podjęła Polska Fundacja Kościuszkowska i Towarzystwo Miłośników Maciejowic, aby powstał duży obraz Panoramy Maciejowickiej.

Organizatorzy tej uroczystości byli w kontakcie z działaczami kościuszkowskimi  na Białorusi w Brześciu i Mereczowszczyźnie – miejscu urodzenia Tadeusza Kościuszki, dokąd co roku przez 20 lat organizowano podróże historyczne w dniu urodzin Naczelnika.

Wystawa obrazów będzie czynna do 28 lutego br.

Serdecznie zapraszamy.

                                               Leszek Marek Krześniak  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *