Finisaż wystawy

Finisaż wystawy „Śladami Tadeusza Kościuszki nad Wisłą”

1 kwietnia 2022 r. w Galerii Brama Bielańska odbył się uroczysty finisaż wystawy obrazów z I Międzynarodowego Pleneru Malarskiego „ Śladami Tadeusza Kościuszki nad Wisłą, który odbył się w dniach 3-8 sierpnia 2021 r. w Maciejowicach.

Na wystawie prezentowano 30 prac wykonanych przez 10  malarzy, uczestników pleneru. Kierownikiem artystycznym pleneru była Pani Iwona Jończyk. Ponadto wystawione zostały grafiki poświęcone bitwie maciejowickiej 10 X 1794 r. autorstwa Piotra Szałkowskiego  i były publikowane, jako ilustracje do poematu o bitwie maciejowickiej „Dokąd, tak śpieszysz Panie Generale?” oraz obrazy historyczne autorstwa Grażyny Kostawskiej, Piotra Szałkowskiego i Zbigniewa Jankowskiego.

Plener w Maciejowicach i wystawy poplenerowe  należą do działań mających na celu wspieranie działań do namalowanie wielkiego obrazu panoramicznego poświęconego bitwie pod Maciejowicami, a także panoram przedstawiających zwycięskie bitwy w obronie Warszawy w roku 1794 r.

Na finisaż przybyli: przedstawiciel Marszałka Województwa Mazowieckiego Zbigniew Czaplicki, Burmistrz Dzielnicy Śródmieście – Aleksander Ferens i Tadeusz Samborski – przewodniczący  Ruchu Stowarzyszeń Regionalnych Rzeczpospolitej Polskiej.

Organizatorem pleneru było Towarzystwo Miłośników Maciejowic, przy wsparciu Polskiej Fundacji Kościuszkowskiej i Muzeum Niepodległości, pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego i przy wsparciu finansowym Samorządu Województwa Mazowieckiego.   

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *