Ernestyna Skurjat-Kozek zmarła 20 października 2024 r. w Sydney

Żegnamy wielką admiratorkę Tadeusza Kościuszki i Pawła Edmunda Strzeleckiego z którą przez wiele lat współpracowała nasza fundacja. Będzie na brakować jej energii, pomysłów i niestrudzonego działania.

Przytaczamy jej biogram, jaki opublikowaliśmy w albumie „Ludzie Tradycji Kościuszkowskiej” i potret namalowany przez Hakoba Mikayelyana.

Ernestyna Skurjat-Kozek, afrykanistka, tłumaczka, dziennikarka, autorka reportaży radiowych i telewizyjnych, czołowa propagatorka postaci wielkich Polaków w Australii, przede wszystkim Tadeusza Kościuszki i Pawła Edmunda Strzeleckiego

                  Prezeska organizacji Kosciuszko Heritage Inc., organizatorka festiwali kulturalnych oraz  konkursów literackich, muzycznych, plastycznych i  fotograficznych, realizatorka filmów dokumentalnych, dziennikarka Radia SBS, redaktorka naczelna portalu Polonii Australijskiej PULS POLONII.

      Po ogłoszeniu stanu wojennego w Polsce osiedliła się w Australii. Tam zetknęła się z Johnem Hospodarykiem, synem imigrantów ze stron Kościuszki, nauczycielem historii w szkole średniej, ale przede wszystkim kompozytorem i piosenkarzem. Na jej prośbę skomponował kilka piosenek o Kościuszce i Strzeleckim.

       Przy okazji wywiadu, jaki przeprowadzała z Janem Konopką, działaczem polonijnym ze Szwajcarii, dowiedziała się, że Kościuszko skomponował kilka utworów i weszła w posiadanie ich nut. Staraniem Pulsu Polonii wydano płytę z nagraniami dwóch polonezów i walca Kościuszki w wykonaniu sydnejskiej klawesynistki, Moniki Kornel. Potem pojawiły sie inne płyty z piosenkami, które  pochodziły głównie z konkursów muzycznych organizowanych przez Kosciuszko Heritage Inc.

Jest inicjatorką i organizatorką odbywającej się od 2006 roku na Górze Kościuszki historycznej imprezy pt. Kosciuszko Music on Mt Kosciuszko, która dała początek dorocznym festiwalom pod pomnikiem Strzeleckiego. W roku 2008  na skutek starań kierowanej przez nią organizacji Góra Kościuszki została wpisana na australijską  National Heritage List. Dzięki  dobrze układającej się współpracy z dyrekcją Kosciuszko National Park zostali skontaktowani z Aborygenami Ngarigo i tak się rozpoczął dialog z tradycyjnymi kustoszami Mt Kosciuszko.

       Z inicjatywy Kosciuszko Heritage Inc. został zbudowany symboliczny most między Kopcem a Górą Kościuszki. W roku 2017, z okazji dwusetnej rocznicy śmierci Kościuszki grupa Aborygenów  uczestniczyła w obchodach w Krakowie, a w Australii gościła delegacja Komietetu Kopca Kościuszki w Krakowie, a także Polskiej Fundacji Kościuszkowskiej.

          W niesprzyjających warunkach spowodowanym covidem  Organizacji udało się doprowadzić do pomyślnego finału konkurs dla młodzieży australijskiej 

  Z półrocznym opóźnieniem odsłonięta została tablica Strzeleckiego w miejscu, skąd wyruszył na podbój Góry Kościuszki. Obecnie, wespół z Australijczykami pracuje nad wnioskiem o wpisanie na listę dziedzictwa kulturowego Heritage Drive, odcinka trasy  z Towong Hill Station  do Bringenbrong,  którą Strzelecki pokonał w drodze na Mt Kościuszko.

W 2023 r. organizatorka obchodów Roku Pawła Edmunda Strzeleckiego w Australii, w ramach tych obchodów zorganizowała podróż i koncerty Aborygenów w miejscowościach związanych w życiem i działalnością  P.E. Strzeleckiego w Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu i Warszawie oraz międzynarodowego  konkursu na utwór literacki, dzieło plastyczne i piosenkę „W duchu Strzeleckiego” .

Przez Polską Fundację Kościuszkowską uhonorowana tytułem i medalem „Zasłużona dla Tradycji Kościuszkowskiej”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *