Noc Muzeów Królikarnia 17.05.2014

Noc muzeów w Warszawie: Królikarnia 1794
 
W tym roku Kawaleria Narodowa oraz 10 Regiment Pieszy szefostwa Ignacego Działyńskiego spędzą NOC MUZEÓW, 17 Maja 2014 roku od godziny 18,00 do 22,00 w Królikarni w Warszawie. Podczas oblężenia Warszawy 13 Lipca – 6 Września 1794 roku mieściła się tam siedziba Naczelnika Kościuszki.Przed Pałacem zostaną rozbite historyczne namioty i zostaną rozpalone ogniska przy których nasi żołnierz zabiorą gości Nocy muzeów w podróż do czasów I Rzeczpospolitej i Insurekcji kościuszkowskiej, oprócz żołnierzy w mundurach i z bronią będą konie i armaty, a co najważniejsze  wszystkiego będzie dotknąć i zobaczyć z bliska.
Równolegle, w budynku muzeum prowadzone będą wykłady tematyczne:
18:00 – wykład prof. dr hab. Tadeusza Rawskiego „O Insurekcji”
19:00 – wykład mgr Władysława Głowali „O Królikarni i jej mieszkańcach”
O godzinie 20.30, w Parku Rzeźb przy Królikarni nastąpi odsłonięcie rzeźby autorstwa Xawerego Dunikowskiego z cyklu „Głowy wawelskie”: Głowa Tadeusza Kościuszki, z 1958 roku.

W ramach pokazów, obrońcy Warszawy 1794, pokażą widzom:
·    Biwak wojsk polskich
·    Żołnierze przy ogniskach czyszczą broń, reperują mundury i przygotowują amunicję
·    Sztab w pałacu
·    Pokazy zmiany warty – co godzinę
·    Kawaleria – prezentacja koni w oporządzeniu polskiej kawalerii – Kawaleria Narodowa (konie bardzo spokojne, można się z nimi będzie fotografować, wybrać na przejażdżkę)
·    Demonstracje – prezentacje munduru i oporządzenia, wyjaśnienie kwestii kroju, kolorów, znaczenia symboliki emblematów, zaznajomienie z historią wojska w omawianym okresie; prezentacja broni białej i palnej, pokaz ładowania i strzelania z broni czarnoprochowej.
Współorganizatorem wydarzeń w Królikarni jest Arsenał – stowarzyszenie regimentów i pułków polskich 1717-1831 oraz Polska Fundacja Kościuszkowska.
Zapraszamy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *